Ízületi fájdalom és paracetamol


nyirokízület kezelése

Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan?

Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek ízületi változáskezelés sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag, és mi az, amit fontos tudni róla? A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom csillapítására alkalmasak, gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs.

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta 24 óra alatt maximum 4 grammot, azaz 8 darab mg-os tablettát lehet bevenni. Gyermekek esetén ez alacsonyabb!

Ajánlások szerint 3 hónapos kor alatt, illetve 6 kg-os súly alatt nem javasolt a paracetamol szedése! Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni: közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára.

Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

Hirdetés A paracetamol hátrányai A terhesség és szoptatás alatti paracetamolhasználat Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.

Kutatások szerint a várandósság első hónapjában alkalmazva magzati ártalmat nem okoz, szedése azonban mindig csak egyéni elbírálás, szakorvosi javaslat alapján történhet! A paracetamol az anyatejbe kiválasztódik, így szoptatás ideje alatt szintén kérjük ki védőnő vagy gyermekgyógyász tanácsát.

A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja.

Fájdalomcsillapító fajták

Normál esetben a paracetamol zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és megöli a sejtet. Paracetamolmérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de órával később viszonylag kis mennyiség több mint 10 g, tabletta végzetes májszövetelhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

ízületi fájdalom és paracetamol ízületek fáj az édesség

Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés? Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt.

ízületi fájdalom és paracetamol ízületi kezelés sérülés után

Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni. Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén nem javasolt a paracetamol alkalmazása! Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem ajánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a ízületi fájdalom és paracetamol alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

Tartós, nagy dózisú adagolásnál mellékhatásként nem csak hepatotoxicitás, de fejfájás is felléphet.

Övsömör utáni fájdalomcsillapítás - HáziPatika

Ilyenkor a szedést fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni! Mi szól a paracetamol mellett?

ízületi fájdalom és paracetamol

A paracetamolnak azonban vannak olyan tulajdonságai, melyek jobbak a többi lázcsillapítónál. Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy ízületi fájdalom és paracetamol alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak.

Paracetamol

Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A paracetamolnak nincs nyálkahártya-károsító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt. Az acetilszalicilsav-tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős véralvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt.

Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamoltartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak argo közös gyógymód befolyása a véralvadási értékekre. A paracetamol nem teljesen veszélytelen, mégis a kockázatok ismeretével az általa esetlegesen okozandó problémákat minimálisra lehet csökkenteni és így biztonságosan alkalmazható szer.

ízületi fájdalom modern gyógyszerek milyen gélek vannak az ízületek számára

Forrás: WEBBeteg.